-

mauris

Komentarze użytkownika

@O systemie elektroenergetycznym słów kilka (1 maja 2018 13:54)

Bedąc w Grecji zauważyłem na dachach budynków panele słoneczne, z ciekawości więc zapytałem właściciela domu, w którym mieszkałem, o użyteczność i ekonomiczność tego przedsięwzięcia. Grek odpowidział, że ma to sens jako zbiornik do ogrzewania wody do mycia dla turystów a to dlatego że: 1/ w Grecji jest dużo dni słonecznych i 2/ panuje tam wysoka temperatura powietrza przez co woda zgromadzona w zbiorniku się nie wychładza. No i 3/ bo dostał na to dotację. A poniważ sezon trwa tam od połowy kwietnia do połowy października, per saldo się opłaca. 

Niestety, nie zapytałem, czy na zimę panele demontują, bo są zbędne. Ale mniejsza o to, bo wychodzi na to, że w naszych warunkach jest to nieopłacalne.

mauris
1 maja 2018 15:59

@O popularyzacji (7 grudnia 2017 08:58)

Taki kontekst wiele wyjaśnia ale też trzeba pamiętać, że plityka zagraniczna wpływa na wewnąętrzną, to nie są dwie niezależne polityki. Mamy jeszcze jednego gracza - Władysława Hermana i jego aspiracje, nie mówiąc już o Sieciechu. 

Wyjaśnienia potrzebuje śmierć (mord) Bolesława na Węgrzech i mord jego syna Mieszka już w kraju, gdzie przybył wezwany przez Hermana. 

Układanka ciekawa i rozleglejsza niż się wydawało  początkowo. Nie jest też jasne, dlaczego Kazimierz Odnowiciel przeniósł stolicę do Krakowa, gdzie, z dużym prawdopodobieństwem, wczśniszy od mieszkowego był chrzest w obrządku wschodnim. (Cyryl i Metody). Kontekst rywalizacji między Rzymem i Bizancjum jest tu bardzo widoczny. 

mauris
7 grudnia 2017 17:35

@Instrukcja obsługi wyobraźni (6 listopada 2017 09:19)

"Ojciec Mateusz" to polska wersja włoskiego pierwowzoru "Don Matteo", z Terece Hillem zamiast Artura Żmijewskiego. "Ojciec Mateusz" jest na licencji włoskiej, ale podobnie jak wiele innych produkcji na obcych licencjach jest jakiś dziwny. Trudno to przypisać wyłacznie naszej nieudolności, czy skokowi na kasę, ale to i tak produkt w miarę udany, a w każdym razie lepszy od "Komisarza Aleksa" - polskiej wersji włosko-austriackiego "Komisarza Rexa", bijącym na głowę z wersję polską, gdzie kolejne odcinki są coraz gorsze scenariusz, obsada, itd.). Dobrze albo nie, że nie produkujemy polskiego Benny Hilla, bo wtedy cała propagandowa mizeria byłaby widoczna, a tego instrukcja nie przewiduje.

mauris
6 listopada 2017 16:17

@Polityka globalna, polityka lokalna (24 października 2017 09:15)

Idea środkowoeuropejska w tym znaczeniu (kontekst niemiecki), że tak to ujmę, miała swoje ofiary. Władcy chcący na niej budować ginęli lub umierali młodo, przeważnie w niejsanych okolicznościach. Np. Przemysł Ottokar II został zamordowany po bitwie pod suchymi Krutami, jego syn Wacław II zmarł ponoć na gruźlicę, ale młodo (próbował zjednoczyć koronę czeską, polską i węgierską), jego syn - Wacław IIIzostał zamordowany w Ołomuńcu. Znaszej sytrony idei tej nie rozumieli Jagiellonowie, choć może nie wszyscy bo jan Olbracht i Aleksander także zmarli w niejasnych okolicznościach. mamy też króla Stefana, który walczył co prawda z Moskwą ale po to, jak sądzę, aby zapewnić sobie spokój na flankach i zająć się na poważnie środkiem Europy, ale też zmarł w podobny spos& ...

mauris
24 października 2017 15:45

@Jubilerska katastrofa (8 października 2017 09:25)

Natalia Siwiec ma siostrę Malwinę, bardzo podobną jeśli się ustylizują.

mauris
8 października 2017 15:31

@Media, masa, memłanie (3 października 2017 09:20)

Mam pytanie do Gospodarza trochę z innej beczki ale przyszło mi na myśl w trakcie wywiadu. Jakie skutki w historii przyniosło przekazanie/zastawienie dochodów z królewszczyzn na inne, jak to sie teraz mówi - podmioty? Rzecz w tym, że ostatnio rada Wałbrzycha przekazała przychody z lokali mieszkalnych i użytkowych jako zastaw pod emisję obligacji. Być może, tak to widę, jest to test co da się zrobić w większej skali, Walbrzych zawsze był takim poletkiem doświadczalnym.

mauris
3 października 2017 16:58

Strona 1 na 1.